sina decore logo
سرويس هاي بهداشتي در منازل كمترين فضا را اشغال ميكنند و در بعضي موارد حتي با اهميت ترين بخش منزل است ، اما خانم هاي با سليقه معمولا برايشان اهميت بسزايي دارد كه سرويس بهداشتي شان را متفاوت و زيبا جلوه دهند ، چرا كه در اين فضا قرار است انسان فعاليت بهداشتي اش را انجام دهد.
بطور كلي بهترين مكان براي سرويس بهداشتي قسمت پشتي يا عقبي خانه هست.بايد از قراردادن توالت در مجاورت اتاق غذاخوري و آشپزخانه خودداري نمائيد.در زمانهاي قديم در معماي ايران توالت ها را بيرون از محوطه ساختمان در حياط ساخته مي شد چون از لحاظ بهداشتي و سلامتي مفيد بود.
حمام و دكوراسيون
بيش از 80 درصد حوادث خطرناك در خانه اتفاق مي افتد كه بخش عظيم آن نيز مربوط به رعايت نكردن نكات ايمني در حمام است.آب و وسايل برقي در كنار هم خطر آفرين اند.از سوي ديگر، وجود كف پوش نامناسب تا حد زيادي احتمال سر خوردن در حمام را افزايش مي دهد.
امروزه حمام در خانه هاي شهري به مكاني براي سختي و پاكيزه كردن جسم تبديل شده است. فرقي نمي كند كه حمام شما كوچك باشد يا بزرگ، رعايت برخي موارد مانند انتخاب كفپوش مناسب ، رنگ زيبا، دستگاه تهويه و وسايل جانبي مناسب مي تواند اين مكان را به مكاني دلنشين ، آرام و ايمن براي تمامي اعضاي خانواده تبديل كند.
آرامش برتر در حمام
نقطه عطف شكيل بودن حمام شير آلات آن مي باشد. و البته راحتي استفاده از آن بيش از زيبايي اش اهميت دارد. زيرا اگر بهترين طراحي در شكل و اندازه شير آلات حمام بكار رفته باشد اما از شير و دوش نتوانيد به آساني بهره ببريد رنگ از رخساره آراسته حمام خواهيد پريد . نوع اهرمي شير و دوش تلفني گزينه بسيار مناسبي براي صرفه جويي در آب و راحتي خيال هنگام استفاده از آنها مي باشد كه استحمام آرام و لذت بخشي را برايتان به ارمغان مي آورد ، دقت كنيد كه دوش در پايه خود محكم قرار گرفته باشد تا حادثه سقوط دوش بر سر برايتان پيش نيايد.
مناسب ترين كفپوش براي حمام كاشي و سراميك مي باشد زيرا در برابر رطوبت و آب بسيار مقاوم هستند اما سراميك به دليل ظرافت و گراني كمتر مورد استفاده قرار مي گيرد .بايد نوعي از كاشي و سراميك را انتخاب نماييد كه در طرح و سطح شان شيار و ناهماهنگي هاي برجسته اي داشته باشند تا به نوعي سرعت گير راه رفتن شما در حمام گردند و امنيت جانيتان را بيشتر حفظ نمايند.
طبق معمول نورپردازي يكي از پايه هاي اصلي طراحي داخلي مي باشد كه اكثراً مورد ظلم قرار گرفته و كمتر طراحان به آن توجه مي كنند ،چنانچه اصل قانون احتياط و همچنين عايق و پوشش مناسب در سيم كشي هاي برق و حبابي هاي منبع هاي نوري را رعايت فرماييد ، دستتان براي هر نوع نورپردازي كه سليقه فرديتان باشد كاملاً باز است فقط به خاطر داشته باشيد لامپ ها از نوع ال اي دي نباشند زيرا در پي تحقيقات و پروژه هايي پي برده اند كه نور آنها ميتواند همانند نور افتاب در طولاني مدت بر چشم اثر نامطلوبي بگذارد . دقت كنيد كه لامپ ها به شما نزديك نباشند يا در حمام به صورت معلق آويزان نگردند سعي كنيد بيشتر در سقف و گوشه ديوارها تعبيه شوند و اگر مايل نصب آنها روي ديوار ها را داريد الزاماً ارتفاع 180سانتيمتري را رعات فرماييد تا خيال تان از برق گرفتگي هاي احتمالي راحت باشد ، در ضمن قرار دادن كليد و پريز در حمام بي احتاطي بي نهايت خطرناكي است كه تاونش را از دست دادن سلامتي تان مي پردازد .
در اينجا لازم است در مورد نور پردازي در حمام بيشتر توضيح دهيم :‌
نور پردازي دز حمام مبحث بسيار مهمي است كه بايد جداي از مبحث طراحي قرم در حمام مورد توجه قرار گيرد زيرا با نور پردازي در حمام در اصل عملكرد ها تعريف مي شود و همچنين با نور پردازي مناسب در حمام مي توانيم در اين فضا كه شايد به نظر برخي ، از اهميت خاصي برخوردار نيست ( حس آرامش ) ايجاد كنيم .
نورپردازي مي تواند حمام را بزرگتر از آنچه كه هست نمايش دهد و محل فعاليت هاي مختلف در حمام نظير استحمام ، اصلاح ، آرايش و ... را تعيين كند .
تعدادي ايده براي روشنايي حمام وجود دار كه در اينجا به برخي از آنها اشاره مي شود :
1- نورهاي سقفي : گزينه هاي بساري براي انتخاب نورهاي سقفي وجود دارد كه قابل استفاده هستند از روشنايي هايي از مد افتاده تا روشنايي هاي جديد امروزي با اتصالات و پخش نور خاص كه البته براي انتخاب آنها از سبك طراحي شده حمام نيز بايد پيروي نمود و امر مهمي است .
2- نورپردازي موقت و متغيير : يكي از روش هاي بسيار مرسوم امروزه استفاده از اين نوع نور است كه هالوژن ها جزء اين دسته قرار مي گيرند . در اين نوع منابع نور مي توان از لامپ هاي با ولتاژ پايين تر استفاده كرد و يا اينكه با اضافه كردن تايمر سوئيچ مي توان حس فضا را تغيير داد .
3- استفاده از نورهاي ديواري : ‌روشن كردن ديوارهاي حمام باعث مي شود كه فضا بزرگ تر به نظر برسد .
4- اضافه كردن آئينه در حمام : اين كار منجر به ايجاد حس بزرگتر بودن فضا مي شود .
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری