sina decore logo
طراحي و اجراي دكوراسيون اتاق كودك
اتاق كودك اهميت بسزايي در پرورش فكري ، روحي و جسمي فرزندان تا ن دارد . اشتباهات هر چند كوچك در اين مسير تاثيرات منفي قابل توجهي بر روح و روان آنها خواهد گذشت . نكته حائز اهميت در انتخاب اتاق ، براي كودك داشتن نور كافي و مناسب در طول روز بخصوص آفتابگير بودن آن مي باشد تا از فوايدي چون نور گرمابخش خورشيد و ضد عفوني كردن هواي اتاق به صورت طبيعي بهره مند گردد . در اينجا فراموش نشود كه آفتاب در دراز مدت صدمات غير قابل بازگشتي به بينايي مي گذارد ؛ بنابراين به هيچ عنوان تخت كودك تان را روبروي پنجره قرار ندهيد . بهترين مكان مناسب زير پنجره كنار ديواري مي باشد .
سعي كنيد كف اتاق را با موكت ، فرش يا ادغام هر دو پوشش دهيد اين كار موجب زيبايي و گرماي محيط بخصوص راحتي در استفاده كودكان براي نشستن بر زمين و بازي كردن مي باشد همچنين كمك شاياني به شما و جلب رضايت فرزندان دلبندتان از فضاي اطرافشان خواهد كرد . چراغ خواب هاي زيبايي با كارايي هايي متفاوت وجود دارد ، جذابترين شان بدينگونه مي باشد كه تصاوير گوناگون در حال حركت را بر سقف و ديوار انعكاس مي دهد در همين حين فرزند تان كم كم از بازي با اين تصاوير خسته شده آرام به خواب مي رود .
در دكور كردن اتاق كودك بايد عوامل متععدي را دخيل سازيد :
1-ايمن بودن يكي از مهمترين نكاتي است كه بايد در مورد اتاق كودك مورد توجه قرار دهيد .
2-استفاده از رنگ هاي شاد يا تصاوير و رنگارنگ ، پرده هاي زيبا و يا روتختي هايي با نقش و نگارهاي جذاب در اتاق كودك لازم است ، تا فضايي سرگرم كننده براي كودك ايجاد شود .
برااي انتخاب رنگ از رنگ هاي بدون سرب استفاده كنيد . همچنين با استفاده از رنگ هاي شاد و همچنين تكنيك هاي نقاشي روي ديوار ، مي توانيد اتاق كودك را به يك سرزمين افسانه اي تبديل كنيد . براي مثال ، مي توانيد از شخصيت هاي كارتوني مورد علاقه كودك خود يا موضوعات بر گرفته از كتاب كودك ، آسماني پر از ابرهاي پنبه اي يا كهكشاني پر از ستاره بكشيد . با اين كار علاوه بر ايجاد فضايي شاد و سرگرم كننده ، زمينه را براي پرورش خلاقيت او نيز آماده كرده ايد .
اختصاص دادن بخشي از اتاق كودك به سرگرمي ها و فعاليت هاي روزانه كودك ، باعث شكوفايي استعدادش مي شود .
براي اينكه اتاق كودكان در آينده هم مورد استفاده قرار گيرد بهتر است مبلماني ساده و كاربردي برايشان تهيه كنيد كه اگر در مبلمان ، چوب به كار رفته است ، حتماً حالت تثبيت كننده سيلر نيز به آن زده شده باشد .
قفسه اي بدون در با اندازه اي قابل تنظيم در اتاق كودك بگذاريد تا چيزهايي مانند اسباب بازي ، ماكت ماشين و هواپيما ، كتاب و دفتر و لوازم ورزشي وچيزهايي از اين قبيل را در آن نگهداري كند . البته توجه داشته باشيد كه اين قفسه ها بايد روي ديوار ثابت شده باشند تا اگر كودك از ان بالا رفت ، قفسه بر روي او نيفتد . همچنين از نصب قفسه هايي كه درهاي شيشه اي دارند در اتاق كودك نيز بپرهيزيد .
يكي از قوانين مهم در دكوراسيون اتاق كودك ، سهولت در امر نگهداري ، نظافت و مراقبت از اجزاي آن است ، بنابراين هنگام انتخاب لوازم اتاق كودك اين نكته را در نظر داشته باشيد كه بايد اجزاي ان اتاق قابل شستشو و ضد لك باشند .
در انتخاب كفپوش مناسب براي اتاق كودك دقت كنيد . موكت هاي با دوام و قاليچه هاي قابل شستشو و انعطاف پذير از جمله كف پوش هاي مناسب براي اتاق كودكان به حساب مي آيند .
بهتر است هنگام خريد اين كفپوش ها ، رنگ هاي روشن و طرح هاي ساده را انتخاب كنيد زيرا معمولاً كودكان ، از طرح ها و رنگ هاي تند و گرم ، زودتر خسته مي شوند .
هنگام انتخاب تختخواب براي كودكان ، شرايط سني آنها را در نظر بگيريد . اگر مي خواهيد براي نوزادتان تختخواب تهيه كنيد ، بهتر است نوعي را انتخاب كنيد كه فاصله بين نرده هاي محافظش حداكثر 6 سانتي متر باشد تا ايمني نوزاد به خطر نيفتد . همچنين اين نرده هاي محافظ بايد به اندازه اي بالا بيايند كه نوزاد نتواند به راحتي از تخت خارج شود .
نور اتاق كودك باد ملايم و غير مستقيم باشد . براي اين كار مي تواند از انواع نورهاي بازتابي يا پخش شونده استفاده كنيد تا چشم كودك آزرده نشود .
يادتان باشد در مكاني كه اختصاص به غژفعاليت هاي كودك دارد ، نوري جداگانه تعبيه كرده و از نورهاي تزييني هم در دكور اتاق كودكان بهره ببريد . مي توانيد انواع چراغ هاي تزييني ريز را در جايي از اتاق كودك قرار بدهيد كه توانسته باشيد فضاي خاصي را براي سرگرمي كودكان ايجاد كرده باشيد .
براي پوشش پنجره هاي اتاق كودك توصيه مي شود از كركره يا شاتراستفاده كنيد . اين وسايل نور را تنظيم كرده و هوا را به جريان مي اندازد . همچنين چين دار و دست و پا گير نيستند .
اگر فضاي اتاق كودك كوچك است با استفاده از رنگ هاي ملايم و طرح هاي خلوت ، فضاي اتاق كودك را از نظر وسعت بزرگتر نشان داده و از شلوغي جلوگيري كنيد .
اختصاص فضاهاي متعدد در اتاق كودك براي جمع آوري وسايل بسيار مفيد است . براي اين منظور مي توانيد از كمد هايي با كشوهايي زياد و بزرگ و همچنين تخت خوابي كه از فضاي زير آن بتوان براي گذاشتن چمدان ، لباس و ديگر وسايل استفاده نمود بهره بگيريد .
اتاق كودك بايد به طريقي چند منظوره طراحي شود و از آنجايي كه كودكان از اتاق شان براي بسياري از فعاليت ها در كنار استراحت و خواب استفاده مي كنند تقسيمات و قلمروهاي خاص و مشخص خود را طلب مي كند .
طراحي اتاق پسرانه
در طراحي دكوراسيون اتاق خواب پسر هرگز استفاده از رنگ هاي شاد و پر انرژي را از ياد نبريد طراحي هاي زيبا و نقاشي هاي متفاوت روي ديوار نيز مي تواند در ايجاد محيطي شاداب براي كودك شما نقش بسيار مثبتي داشته باشند .
پسر بچه ها بايد انرژي خود را تخليه كنند انها نياز دارند تا كنجكاو باشند و فكرهاي قهرمانانه در ذهن خود پرورش بدهند بهترين كاري كه ما در طراحي اتاق پسرانه بايد انجام دهيم اين است كه از رنگ هاي شاد و گرم استفاده كنيم تا ضمن انتقال انرژي به محيط بتوانند از فعاليت درمحيطي ايمن نهايت استفاده را ببرند . رنگ هاي زرد و خنثي براي تعادل رنگ در اتاق خواب فراموش نگردد زيرا زياده روي از رنگ هاي شاد و پر انرژي زمينه را يراي مبتلا شدن به پيش فعالي در كودكان فراهم مي سازد .  
طراحي اتاق دخترانه
همانطور كه مي دانيم دخترها داراي روحيه ظريفي مي باشند و بيشتر آنها علاقه زيادي به رنگ صورتي دارند . لذا تا حد امكان و اطمينان از اينكه دختر شما نيز به رنگ صورتي دارد اتاق او تا با رنگ صورتي طراحي نماييد . اما اگر از رنگ صورتي بخواهيم زياد استفاده كنيم غالباً اتاق خسته كننده مي شود لذا از مهمترين ابزارها در چيدمان اتاق دخترانه توجه به هارموني رنگ ها و طرح هاي روي ديوار است . هرگز در اتاق دخترانه مرزي براي اتمام روياهاي دخترانه متصور نشويد اجازه بدهيد تا نقاشي روي ديوارها دختران را به روياهايشان برساند و آرامش را به آنها هديه دهيد . اگر بخواهيم منصفانه به استفاده از طراحي حا متفاوت به كار رفته در اتاق هاي دخترانه نگاه كنيم در خواهيم يافت كه شادابي و طراوت در كنار نظم و انضباط فاكتورهاي اصلي چيدمان اتاق دخترانه هستند .
 
 

 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری