sina decore logo
امروزه مبحث اتاق خواب هاي لوكس اندكي تفاوت كرده و در طراحي آنها به جاي شلوغي بسيار به فكر مرتب بودن و هماهنگ بودن هستند . در ابتدا بايد لوازم ضروري اتاق خواب را مشخص نمود كه مي توان اين لوازم را از اجناس زيباي عتيقه فروشي ها نيز تامين نمود . به ياد داشته باشيد كه ايجاد يك اتاق خواب لوكس واقعاً هزينه بر است . يك اتاق خواب معمولي ممكن است با كمد ، ميز پاي تختخواب ، ميز تحرير يا ميز آرايش و گنجه كشودار مجهز شود . از اواسط قرن بيستم به اين سوء در مناطق ثروتمند تر ، برخي از اتاق خواب ها داراي سرويس بهداشتي جداگانه شده اند . ولي ما سعي داريم كه به شما با كمترين هزينه طريقه طراحي و چيدمان يك اتاق خواب راحت را آموزش دهيم .  
يك اتاق خواب خوب بايد فضاي آرامي داشته باشد و مكاني مناسب براي استراحت باشد حال براي دست يافتن به آرامش نسبي بدين گونه عمل كنيد :
1- اثاثيه و لوازم اتاق خود را ليست كنيد .
2- اثاثيه و لوازمي كه غير قابل استفاده هستند را ليست كنيد .
3- اثاثيه و لوازمي كه مدت هاست از آنها استفاده نمي كنيد و نيازي به آنها نداريد ليست كنيد .
4- رنگ هايي كه به شما نشاط و آرامش مي دهند ومورد علاقه شما هستند ليست كنيد .
5- رنگ هايي كه باعث تنش روحي شما مي شوند و آرامش شما را برهم مي زنند و آنها را دوست نداريد ليست كنيد .
6- پارچه هايي كه موجب حساسيت تان مي شوند و آنها يي را كه مورد علاقه ي شما نيستد ليست كنيد .
7- كمد لباس ها يكي از مهمترين جايگاه هاي اتاق خواب است ، اثاثيه و لوازمي كه درون كمد داريد ليست كنيد . حال شما ليستي از اثاثيه و لوازم خود و علاقمندي هاتان داريد كه به شما در طراحي و اجراي دكوراسيون كمك شاياني خواهد كرد . اگر صاحب خانه هستيد و توانايي رنگ آميزي يا كشيدن كاغذ ديواري بر ديوار را داريد انجام دهيد ، توجه شود بهتر است از رنگ هاي درخشان ، تند ، فسفري و خيلي تيره استفاده نكنيد زيرا ممكن است در هنگام استراحت شما را آزار دهند و چشم و اعصابتان را مورد هجوم قرار دهند و آنها را تحريك سازند . اما چنانچه رنگ هاي  شاد را دوست داريد حتماً آنها را با مقداري رنگ تيره مانند قهوه اي ، نارنجي ، آجري و مشكي تركيب كنيد . اما بهتر است از رنگ هاي ملايم روشن مثل آبي آسماني رو به رنگ سفيد ، شيري و... يا مي توانيد با مراجعه به ليست خود از آنها بهره ببريد . اگر پنجره اي در اتاق تان داريد سعي كنيد پرده را حرير و والان را از پارچه ضخيم استفاده كنيد . تا از نور طبيعي روز بهره ببريد . چنانچه به دنبال تركيب رنگ جالبي در دكواسيون هستيد بهتر است بدانيد هميشه در رنگ هاي سرد جاذبه و زيبايي بيشتري دارند نگران نشويد در قسمت رنگ شناسي به گونه اي رنگ هاي گرم و سرد را به شما آموزش داده ايم كه هرگز از يادتان نخواهد رفت ، همانطور كه گفتيم رنگ هايي كه به نور خورشيد و رنگ آتش نزديك يا خود آن هستند مثل قرمز ، زرد ، نارنجي و ... رنگ هاي گرم محسوب مي شوند و آنهايي كه به رنگ آسمان ، سبز ، فيروزه اي رنگ هاي سرد مي باشند . توجه شود گاهي از تركيب رنگ هاي گرم و سرد رنگ هاي جديدي مثل بنفش كه از آميخته شدن رنگ آبي و قرمز بوجود مي آيد ، مي دانيد كه هر رنگ درجه تندي ، روشن و تيره دارد . بنابراين هرگاه به سمت رنگ هاي سرد يا گرم نزديكي بيشتري داشته باشند آن دسته از رنگ محسوب مي شوند .
 
‌براي همرنگ بودن يا به اصطلاح ستِ كردن لوازم و اثاثيه منزل به اين نكات توجه كنيد : پرده ، فرش ، كوسن ها و ناز بالش هاي روي تخت ، روتختي ، پتو ، بالش هاي تخت تان همگي با هم يا مي توانند به صورت جفت جفت به طور مثال پرده با روتختي ، فرش با بالش ها و خيلي از تركيب هاي ديگر ، دسته بندي شوند . به ليست خود مراجع كنيد ، اثاثيه و لوازمي كه غير قابل استفاده هستند از اتاق خارج نماييد . اين كار موجب بزرگتر و منظم تر شدن اتاق تان مي گردد . آخرين مرحله كمد لباس ها و كتابخانه ي شما ست ، ممكن است فقط كشوي لباس داشته باشيد مثل دراور ، باز فرقي نمي كند شما به قوانين عمل كنيد :‌

1- لباس هايي كه به طور مداوم از آنها استفاده مي كنيد را در يك جا قرار دهيد .
2- لباس هايي را كه به ندرت و تنها در زمان مهماني ها و جشن ها از آنها بهره مي بريد در يك جا قرار دهيد .
3- سعي كنيد البسه هايي را كه براي بيرون از منزل مي پوشيد در جا لباسي ها بگذاريد و آويزان نماييد تا هميشه آماده براي استفاده باشند .
4- در صورتي كه پارچه ، ملحفه و يا چادرهاي متعددي را دارا هستيد اين موارد را نيز يك جا جمع كنيد .
5- بالش ها و پتو هاي اضافه را نيز در يك جا بگذاريد؛ حال هر كدام از اين دسته ها را بنا به مرتبه ي دسترسي و احتياج روزانه در كمد و اتاق تان جاي دهيد تا در موقع نياز براي پيدا كردن وسيله مورد نظر اتاق تان را برهم نزنيد .
 
نوبتي هم باشد نوبت به كتابخانه مي رسد ؛ فقط كافيست كتابهاي تان را بر اساس حجم و موضوعات در كنار هم قرار دهيد . فراموش نشود كه هيچ گاه نبايد اتاق تان كاملاً تارك و بدون نور باشد به همين علت چراغ خواب شما مهمترين وسيله در شب هنگام خواب و استراحت تان مي باشد پس در زمان خريد دقت كنيد تا آنقدر آن را بزرگ انتخاب نكنيد كه وقتي روشن مي شود آسايش را از چشمان تان بگير و خاموش شدنش را بر روشن بودنش ترجيح دهيد .
 
 
اتاق من دلگير است پنجره ا ي ندارد كه بتوانم از نور و منظره آن لذّت ببرم كوچكي اش به كنار ، خواب و استراحت را به كابوس مبدل مي كند هنگام انجام كارهايم تمركزم را به دليل محيط نا مناسبش از دست مي دهم . اگر اين توصيف شما از اتاق شخصي و خواب تان است ، لطفاً آرامشتان را حفظ كنيد و براي زينت بخشيدن به قصر كوچك تان خود را آماده سازيد . ابتدا چهار پوستر يك اندازه با منظره ي مورد علاقه تان كه حتماً چهار فصل سال در آنها ملموس باشد تهيه كنيد در تلاش باشيد به گونه اي انتخاب كنيد كه با نظر به آنها حس شادماني و خوبي به شما القا شود . سپس بر اساس اندازه هاي پوستر قاب پنجره اي با چوب ارزان سبك سفارش دهيد و از نجّار بخواهيد شيار منظم در طول و عرض قاب تعبيه كند تا به راحتي و بدون استفاده از خمير شيشه يا ميخ ، شيشه و پوستر به صورت كشويي در قاب پنجره جاي گيرد . اصرار من براي استفاده از شيشه به اين دليل است كه نور اتاق و هاله اي از تصوير محيط در آن منعكس مي شود و بر طبيعي جلوه دادن پنجره تان كمك شاياني مي كند .

 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری