sina decore logo
موكت البته از جنس الياف طبيعي بهترين گزينه براي اتاق خواب مي باشد زيرا گرمي سطح و بي صدا بودن آن هنگام عبور و مرور آرامش و آسايشي را كه به دنبالش هستيد تضمين خواهد كرد . با فن آوري هاي جديد كف پوش هاي مصنوعي سنگي و پلاستيكي توليد مي شود كه بايد هنگام انتخاب آنها دقت لازم را مبذول داشت و در موردشان تحقيق كرد زیرا کفپوش ها از نظر کیفیت متفاوت هستند.

راهنماي خريد موكت مناسب و متناسب با دكوراسيون
اگر تمايل داريد تنوعي در دكوراسيون كل منزل يا يكي از اتاق ها بدهيد ، استفاده از يك موكت با جنس و رنگ خوب مي تواند شكل ظاهري دكوراسيون داخلي منزل تان را به كلي تغيير دهد اما بايد بدانيد كه موكت براي هر بخشي مناسب نيست .
در روزهاي سرد زمستان حتما شما هم مجبوريد تمام مدتي كه در منزل هستيد جوراب بپوشيد تا با بتوانيد روي سنگ يا سراميك سرد خانه به راحتي راه برويد ، در صفحات قبلي درباره انواع پاركت ، سراميك ، كفپوش چوبي و ساير پوشش هاي امروزي صحبت كرديم ، تمامي اين كفپوش ها بسيار شيك هستند و هر كدام مزاياي خودشان را دارند ، اما هنوز هم عده اي هستند كه به دنبال خريد موكتي مناسب اند و ترجيح مي دهند تا با موكت كردن كف اتاق ها كف خانه را گرم نكه دارند که البته اگر از کفپوش یا پارکت مناسب استفاده شود گرمایش به سبک نوین را تجربه خواهید کرد .
ممكن است تابه حال به اين موضوع دقت نكرده باشيد اما اگر شما كف آپارتمان تان را موكت كرده باشيد نگران زمين خوردن هاي مكرر كودك دلبندتان كه به تازگي راه افتاده ، نخواهيد بود يا اگر مدام وسايل و ظروف از دستتان مي افتند ديگر نگران شكستن آنها يا آسيب ديدن و جا انداختن آن روي پاركت نخواهيد بود .
در هر حال سليقه ها متفاوت است و هر كس مي تواند نوعي از كفپوش ها را انتخاب كند ، اكنون اگر شما در فكر خريد موكت براي منزل خود هستيد بد نيست ما راهمراهي كنيد تا نكاتي را در مورد انواع موكت ها و چگونگي انتخاب يك موكت مناسب دريابيد .
بعضي از دكوراتورها عقيده دارند بايد دكوراسيون را بر اساس كف چيدمان كرد بنابراين اگر دكوراسيون شما از قبل طراحي شده و اكنون تصميم به خريد موكت داريد بايد با دقت و ريز بيني ، موكتي مناسب با چيدمان منزل تان انتخاب كنيد ، موكت بر خلاف آنچه تاكنون در تصور شما ممكن است بوده باشد بسيار تجملي است و اگر درون كاخ هاي قديمي قدم گذاشته باشيد حتماً متوجه شده ايد كه تمام كف ساختمان سراسر پوشيده از موكت هاي بسيار زيبا و شكيل بوده است و حتي در گذشته روي پله هاي ساختمان را هم با موكت مي پوشاندند .
موكت ها علاوه بر اينكه عايق حرارتي محسوب مي شوند و تا حد بسيار زيادي گرماي كف را حفظ مي كنند به عنوان عايق صدا هم موثرند و در ساختمان هاي چند طبقه يا خانه هاي دوبلكس صدا را كمتر منتقل مي كنند .

موكت ها به خاطر طرح ها و رنگ هاي متنوع و حتي بافت هاي مختلف آن با هر دكوراسيوني قابل تركيب اند اما به طور كلي رنگ هاي خنثي بهترين گزينه براي رنگ موكت اند چون با هر رنگ دكوراسيوني هماهنگ مي شوند ، در اتاق هايي كه كم اثاثيه هستند مي توانند اتاق را پرتر نشان دهند ، انتخاب موكت طرح دار براي فضاهاي بزرگ مناسب تر است و فضا را دوستانه تر نشان مي دهد و اگر رنگ آن تيره باشد دنج بودن آن مكان ملموس تر خواهد شد ، براي اتاق هاي نشيمن كوچك هم بهتر است از موكت هاي ساده و روشن و بدون طرح استفاده كنيد و هر چه پرز موكت مورد نظر شما كوتاه تر باشد فضا را بزرگ تر جلوه خواهد داد .
بهتر است براي اتاق هايي كه آفتاب گير نيستند از موكت هايي با رنگ هاي طيف آفتابي و زرد استفاده كنيد تا حس گرما را به اين محيط ها القا كنند . يكي ديگر از مزاياي موكت كردن كف اين است كه اگر شما تصميم بگريد كف موزاييكي اتاقتان را بازسازي كنيد يا تغيير بدهيد آسان ترين و كم هزينه ترين روش موكت كردن است .
اگر در خريد موكت نمي خواهيد هزينه چنداني بكنيد و مي خواهيد زود به زود آن را بشوييد بهتر است از موكت هاي كم پشت و با پرزهاي كوتاه كه غالباً هم زبر هستند ، استفاده كنيد موكت هاي قديمي كبريتي از اين نوع اند ، هم ارزانترند و هم شست و شوي آساني دارند . بافت هاي فشرده هم با پرزهاي بلند براي اماكن پر تردد مناسب تر است . قطعاً موكت هاي پرز بلند براي نشستن و قدم برداشتن راحت تر هستند و حس گرماي بيشتري به شما مي دهند ، حتي تا حدي از پا درد شما كاسته مي شود ، اما تميز نگه داشتن اين موكت ها كار راحتي نيست . بايد هر بار هنگام جارو كشيدن با دقت تمام آشغال هاي ريزي كه لابه لاي پرزها پنهان مي شود را تميز  كنيد .
اگر فرزند كوچك داريد بهتر است از موكت هايي نرم با پرز كمتر بخريد چرا كه هم غبار كمتري روي آن مي نشيند و هم نيازي نيست نگران اين باشد كه كودك تان هنگام بازي از خرده ريزه هاي پنهان شده در پرزهاي موكت در دهانش بگذارد و آسيب ببيند . در ضمن رنگ هاي شاد و طرح هاي شلوغ براي اتاق كودكان مناسب تر است چرا كه لكه ها كمتر خودشان را نشان مي دهند .
يادتان باشد هر چه گره هاي پشت موكت متراكم تر باشد استحكام آن هم بيشتر خواهد بود . موكت هم مانند فرش است بافت هاي آن بايد هنگام نصب كردن در يك جهت باشد وگرنه براي جارو كشيدن دچار مشكل مي شويد .

موكت هاي ايراني بسيار با كيفيت و خوش نقش و نگاري در بازار وجود دارند اما علاوه بر اين از كشورهاي اروپايي ، تركيه ، چين و ... انواع موكت وارد كشور مي شود . نگهداري موكت ها از نگهداري پاركت و سراميك سخت تر است و بنابراين براي زدودن گرد غباري كه بر آن مي نشيند نياز به تميز كردن مداوم با جاروبرقي و شست و شوي چند وقت يكبار دارد و بهتر است براي استحكام بيشتر موكت ها را با چسب به كف بچسبانيد .

 
انواع ديگر كف پوش ها عبارتند از :‌
سراميك : كف پوش هاي سراميكي در اندازه ، طرح و قيمت هاي گوناگون در بازار موجود و تميز كردن آن نيز نسبتاً آسان است و با رعايت برخي نكات مي توان به عمر آن افزود ، مثلا بهتر است براي دوام ، مرتباً با اسفنج مرطوب تميز شوند و سپس با حوله اي خشك رطوبت آنها گرفته شود . امروزه بسياري طرف دار سراميك ها هستند و انواع و اقسام كاشي هاي سراميكي در مكان هاي مختلف مورد استفاده قرار مي گيرند . نصب سراميك ها بسيار ساده و آسان است و انتخاب طرحي زيبا به عنوان كف پوش ، به سرعت مي تواند چهره محيط را دگرگون كند ، اما اشكال سراميك ها اين است كه ممكن است ترك بخورند . سراميك ها با كيفيت هاي متفاوتي و در درجه بندي مختلف قابل تهيه هستند . بي نقص ترين سراميك ها آنهايي هستند كه ترك خوردگي شان به حداقل ممكن برسد . لازم به ياداوري است كه در صورت ترك خوردن سراميك هاي كف بايد در زمينه تعويض آنها دقت لازم را به كار برد تا به ساير سراميكك ها صدمه وارد نشود .
كف پوش هاي وينيلي :‌ در سال هاي اخير كف پوش هاي جديدي با نام كف پوش هاي وينيلي يا p.v.c  وارد بازار شده كه مورد توجه بسياري از مردم قرار گرفته است . امروزه وينيل ها در طرح و رنگ هاي متنوع و بافت هاي مختلفي وجود دارند . به طور مثال بعضي از وينيل ها داراي طرحي شبيه چوب يا سراميك هستند . به هر حال كف پوش هاي ونيلي نه تنها متنوع اند ، بلكه بادوام هم هستند و به سادگي تعويض مي شوند . به علاوه در اتاق هايي كه مرطوب يا نمناك اند ، انتخاب وينيل ها بهترين گزينه به شمار مي رود . وينيل ها در برابر آب مقاوم هستند و حتي براي كف آشپزخانه هم قابل استفاده هستند .
سنگ مرمر :‌ سنگ مرمر هم از جمله پوشش هاي ديگري است كه هنوز هم  در برخي مكان ها استفاده مي شود . امروزه هم در بخش هايي از فضا مانند اطراف شومينه ، آشپزخانه و غيره هم چنان كاربرد دارد . سنگ هاي مرمر دوام و مقاومت خوبي دارند . به همين دليل در جاهايي كه رفت و آمد و تردد زياد است ، از آنها بيشتر استفاده مي شود . به هر حال استفاده از ساير كفپوش ها و مواد مصنوعي باعث شده كه ابهت و شكوه سنگ هاي مرمر كمتر ديده شود .
كاشي هاي كف چرم :‌ اين نوع از كاشي ها در رنگ و اندازه هاي مختلف وجود دارند و مي توانند عايق هاي خوبي براي صدا محسوب شوند . اين كاشي ها در زير پا خيلي نرم و لطيف احساس مي شوند و ظاهري لوكس و گران قيمت دارند ، اما به مرور زمان شكل و رنگ چرم تغيير مي كند . به همين دليل استفاده از اين كف پوش ها مقرون به صرفه نيستند و بيشتر براي كف كتابخانه ها از آنها استفاده مي شود . بهتر است از اين كاشي ها در محيط هايي با آب و هواي خشك يا بسيار مرطوب استفاده نشود . اين كاشي ها بايد حداقل 2 بار در سال واكس بخورند .
پوشش هاي ارتجاعي كف : اين پوشش ها از مواردي ساخته شده اند كه شكل خود را حفظ  مي كنند و اغلب از مواردي مانند چوب پنبه ، لينوليوم ( يك نوع مشمع كف ) ، لاستيك و كفپوش پلاستيكي است و از سنگ سراميك ، كف هاي سيماني و حتي از كف پوش هاي چوبي نرم ترند . اين پوشش در زير پا بسيار راحت است و مي توان به مدت طولاني روي آن ايستاد . كف پوش هاي ارتجاعي همچنين عايق هاي ضد صداي بسيار مناسبي محسوب مي شوند و از آنجا كه آنها از انواع ديگر كف پوش ها نرم تر هستند ، به راحتي خراش پيدا مي كنند و نبايد با اجسام سخت شستشو شوند .
كف پوش هاي چوب پنبه اي :‌ اين نوع كف پوش از چوب پنيه حقيقي ساخته شده و از پوست درخت بلوط گرفته مي شود و اغلب در مناطق مديترانه اي مخصوصا در كشور پرتغال بسيار يافت مي شود . اين كفپوش بيشتر در مكان هايي استفاده مي شود كه عدم انعكاس صدا در آنجا مهم محسوب مي شود و مي خواهند محيطي آرام داشته باشند ، به همين  دليل عايق صداي مناسبي است كه در آشپزخانه و كتابخانه به كار مي رود .

 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری