sina decore logo

پاركت ها : پوششی هستند كه جنس آنها از چوب طبيعي درختان مي باشد . پاركت را به كف اتاق مي چسبانند . پس از خشك شدن چسب ، سطح روي آن را ساب و سپس لاك مي زنند تا صاف و صيقلي شود . از پاركت در آشپزخانه به هيچ عنوان استفاده نكنيد زيرا نسبت به آب فوق العاده حساس بوده و در صورت تماس با آب ، سريعا دچار تورم مي شود يا به اصطلاح باد مي كند . پاركت در اثر برخورد اشياء نوك تيز با آن آسيب ديده و خش مي افتد و پس از گذشت چند سال لازم است تا سطح آن مجدداً ساب خورده و لاك زده شود .
لمينت (laminate)  : كه اصطلاحاً به آن لمينت و يا پاركت لمينيت نيز مي گويند ، از جنس HDF  ، الياف چوب فشرده ( Hard Density Fiberboard )  مي باشد و مانند پاركت مستقيماً از خود چوب درختان ساخته نمي شود . پاركت لمينت ها تفاوت هاي بسيار زيادي با پاركت هاي چوبي دارند . كه از جمله آنها مي توان به موارد زير اشاره نمود :
1-       پاركت لمينت ها به كف اتاق چسبانده نمي شود ، بلكه توسط شيارهايي كه به آنها كليك گفته مي شود و دور تا دور لمينت ها وجود دارد ، به صورت نر و ماده در يكديگر قفل مي شوند . افزايش سطح كار ، باعث بيشتر شدن وزن لمينت هاي در هم قفل شده مي شود و همين وزن ، يكي از عوامل نگهدارنده لمينت ها بر روي كف بدون استفاده از چسب مي باشد .
2-      به علت عدم استفاده از چسب در نصب پاركت لمينت ها ، كف اتاق صدمه نمي بيند . به عنوان مثال اگر كف اتاقي سنگ فرش باشد و روي آن لمينت اجرا شود ، اگر بنا به دلايلي بخواهيم پس از مدتي لمينت ها را جمع كنيم ، بدون اينكه كوچك ترين آسيبي به سطح سنگ زيرين وارد شود ، مي توانيم اين كار را انجام دهيم . بدين ترتيب پاركت لمينت ها را مي توان تا چندين بار پس از نصب جمع آوري و مجدداً در محل ديگري نصب كرد .
3-      پاركت لمينت ها به علت فومي كه قبل از نصب در زير آنها نصب مي شود ، پس از اجراي كامل ، تا حد زيادي از انتقال صدا به طبقه زيرين جلوگيري مي كنند .
4-      فوم زير پاركت لمينت ها علاوه بر عايق صدا ، عايق حرارت و وبرودت نيز مي باشد .
5-      لمينت ها نسبت به آب بسيار مقاومتر از پاركت هاي چوبي قديمي هستند .
6-      لمينت ها نسبت به اجسام نوك تيز بسيار مقاومتر از پاركت هاي قديمي هستند .
7-      سرعت نصب و اجراي پاركت لمينت بسيار بالاست . به طور ميانگين يك واحد با مساحت 100 مترمربع در يك روز الي يك روز و نيم اجرا مي شود .
8-      پس از نصب نيازي به ساب و لاك ندارد و همان لحظه كه نصب به اتمام مي رسد ، پس از نظافت ، مي توان وسائل را روي آن چيد .
9-      بسيار مقرون به صرفه تر از ديگرمصالح ساختماني مانند سنگ و سراميك و .... مي باشد .
همانگونه كه آراستگي سقف ، ديوارها ، اثاثيه منزل براي بهتر شدن فضاي اطرافمان به كار مي روند كف پوش ها نيز مسئوليت سنگيني در زيبا سازي ساختمان به عهده دارند . تنوع در توليد و ساخت كف پوش و همچنين طرح و رنگ شان توانسته رضايت هر سليقه و درخواستي را بر آورده سازد . قانون اول براي انتخاب صحيح و بهتر كف پوش ساختمان شناخت دقيق و حقيقي آنهاست تا پس از پايان كار و مواجهه با معايب و مشكلات آنها از نزديك بدليل استفاده نكردن نوعي مناسب از كف پوش ها سرمايه و وقت طلاي تان را در گردابي از پشيماني فرو نبرد . آشپزخانه و ديگر قسمت هاي ساختمان كه رطوبت و پاشيده شدن آب در آن دور از انتظار نيست مي بايست از كف پوش هايي استفاده گردد كه صيقلي ، براق خصوصاً قدرت مقابله با آب و رطوبت را داشته باشند همچون كاشي و سراميك .


بهتر است سراميك در كف استفاده نشود يا حداقل در كناره ها و گوشه ها مورد استفاده قرار گيرد . زيرا در برابر ضربه هاي سنگين كه در آشپزخانه پر حادثه نمي توان از ان اجتناب كرد مقاوم نبوده ، ترك و شكستگي نقطه اي در سراميك پديدار مي شود و پس از مدتي با نفوذ گرد و غبار و آلودگي ها در آنها لكه ناپسندي در سطح سراميك نمايان مي شود .
پذيرايي بدليل جايگاه خاصش در منزل بايد زيباترين قسمت ساختمان باشد چرا كه در اصل معرف سليقه كد بانوي خانه و همچنين خانواده مي باشد . كناره ها و شعاعي از گوشه پذيرايي بهترين فرصت بهره بردن از كف پوش هاي شيشه اي تزييني مي باشد و البته با نورپردازي مناسب در كنار يا قسمت بالايي آنها كه به طرف كف بايد تابانده گردد يك طراحي همه چيز تمام را به نمايش مي گذارد . محيط وسط كف را با توجه به خواسته تان مي توانيد از سراميك و يا پاركت استفاده كنيد . قابل توجه است كه سطح پاركت را بدليل ناپايداري اش در برابر رطوبت و آب با موادي مانند پوليستر يا پي وي سي يك لايه عايق بندي مي كنند كه براي پوست مضر است بنابراين نبايد با پاي برهنه بر آن راه برويد يا كودك تان را براي بازي بدون هيچ زير اندزي رها كنيد .
اگر فرش را بيش از ديگر پوشش ها قبول داريد بهتر است به جاي استفاده از پاركت ، موزائيك كنيد ترديدي نيست موزائيك يك زير ساز مناسب و به صرفه مي باشد كه بعضي از كف پوش ها همانند پاركت را مي توان به راحتي بر ان چسباند و لذت نظم و پاكيزگي را هنگام نصب شاهد شد و همچنين از جابه جايي و سر خوردن فرش نيز در امان خواهيد بود . متفاوت بودن در عين زيبايي هر انساني را شيفته و جذب خود مي كند . يك قسمت از كف ساختمان را كه بيشتر در ديد مي باشد در نظر بگيريد حال از كفپوش هاي شيشه اي بدون موج و شفاف بهره ببريد بهتر است عمق كف را كمي بشتر نماييد و آن را با اشيائي همانند خزه و درخچه هاي مينياتوري مصنوعي ، سنگ هاي باغچه اي كوچك يك فضاي سبز و يا حتي با ماسه ، صدف و خرچنگ هاي كوچك كه شباهت فراواني به زنده و طبيعي بودن اين موجود دارد يك ساحل لي ل پوتي جالب و منحصر به فرد بسازيد داخل آن را با منبع هاي نوري نورپردازي كنيد و سعي كنيد يكي از قطعه هاي شيشه اي را متحرك در نظر بگيريد تا در صورت نیاز جهت تعویض یا تمیز کردن بتوانید به آن دسترسی داشته باشید . اين نوع طراحي كف آنچنان فضاي دلنشيني را برايتان بوجود مي آورد كه نظيرش را هيچگاه نديده ايد .

 

در هنگام خريد پاركت بايد به نكات زير توجه كنيد :
1-       اولين نكته در هنگام خريد پاركت ، كيفيت محصول ، ضمانتنامه و گارانتي محصول مي باشد و بهتر است از شركت هاي معتبر خريداري شود .
2-      نوع كاربردي آن مي باشد كه در صنعت با درجه  AC  مشخص مي شود كه در ذيل توضيح خواهيم داد :
AC1 : مناطق مسكوني با تردد كم
AC2 : مناطق مسكوني با تردد معمولي مناسب براي اتاق پذيرايي و ناهار خوري .
AC3 : مناطق مسكوني پرتردد و مناطق تجاري با تردد سبك ، مناسب براي مناطق مسكوني پرتردد و مناطق تجاري با تردد كم .
AC4 : مناطق تجاري با تردد معمولي .
AC5 : مناطق تجاري با تردد زياد مانند فروشگاه هاي بزرگ .
 
 
چطور رنگ پاركت را مناسب فضا و احساستان انتخاب كنيد ؟!
1-       پاركت بژ و كرم متمايل به زرد ، جاهاي كم نور و تاريك را روشن تر مي كند و آرامش بخش است .
2-      پاركت قهوه اي ، حس ارتباط با زمين و طبيعت را ايجاد كرده و با مبلمان روشن زيباتر خواهد بود .
3-      پاركت فندقي جزء رنگ هاي گرم و هماهنگ است و فضايي صميمي ايجاد مي كند .
4-      پاركت بژ مايل به سفيد احساس جديد بودن و پاكيزگي را بوجود آورده و فضاي اتاق را روشن مي كند .
5-      پاركت خاكستري تيره خنثي ، شيك و آرامش بخش است .


کفپوش های پلاستیکی یا p.v.c  : این نوع پوشش از دولایه تشکیل شده است که لایه زیرین از جنس p.v.c تشکیل شده و لایه رویی آن نیز از نوعی روکش  p.v.c  میباشد که با ضخامت کم و طرح های متفاوتی که دارد پوشش لاییه قبلی را کامل میکند . لایه زیر به ضخامت 2 و 3 میل بیشترین استفاده را دارند و لایه رویی از ضخامتی در حدود 5 میکرون تشکیل شده است که البته مواد اولیه p.v.c و ضخامت لایه رویی با توجه به کارخانه تولید کننده متغییر میباشد.
کفپوش ها در مقابل آب و رطوبت مقاوم هستند و برای محیطی مانند آشپزخانه نیز مناسب میباشند. بهترین بستر مناسب برای کفپوش کف مزاییک میباشد تا سطح صاف و بدون موجی را ایجاد کند . این کفپوش ها بعد از زیرسازی مخصوص و خشک شدن کامل با چسب مخصوص به کف چسبانده میشوند و کاملا فیکس خواند شد . کفپوش ها به دلیل لایه زیرین خود حالت ارتجاعی خوبی نسبت به سنگ یا سرامیک دارا میباشند و در اثر افتادن ظروف چینی و یا کودکان آسیب کمتری بوجود می آورند .

 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری