sina decore logo
تابلو ها
تابلو از جمله ابزارهايي است كه مي توان ديوارها را با آن زينت بخشيد . قوانين نصب تابلو ها بسيار ساده است : تابلو ها بايد در ارتفاع 140 تا 160 سانتي متري در نظر گرفته شوند و بايد بدون ذره اي گجي يا زاويه دار بودن به ديوار آويخته شوند تا نقطه تحريك عصاب را بيدار نكنند .
اگر مي خواهيد چند تابلوي نقاشي را كنار هم در چند رديف قرار دهيد بهتر است تابلوهاي روشن را بالاتر و آنهايي را كه رنگ تيره تري دارند در رديف هاي پايين تري نصب كنيد .
در خانه هايي كه سقف شان كوتاه است بايد ازتابلوهاي با عرض كم و طول زياد استفاده شود تا كشيدگي طول تابلو بين ديوار و سقف چشم بيننده را به بلند بودن سقف فريب دهد.
تابلوهاي چند تكه و مجموعه اي ، نمونه بارزي از تابلو هاي مدرن مي باشند كه تا اندازه اي توانايي بوجود آمدن جاذبه در فضاي خانه را دارند .


احتياجي نيست از تابلو فرش ها و نقاشي هاي با قيمت هاي نجومي ، خانه هايتان را زيباتر و با شكوه تر سازيد گرچه زماني كه قدرت خريدش را داريد جاي هيچ گونه نگراني نيست ولي مي توانيد با پوستر تابلوها كه براي خود نمونه بسيار نفيسي از آثار نقاشاني چون استاد محمود فرشچيان و كمال الملك مي باشد استفاده نماييد تا بدانيد مي شود با هزينه اي نسبتاً اندك هم شگفتي و جان بخشيدن به خانه هايتان را تجربه كنيد در واقع يك فرصت استثنايي برايتان فراهم شده كه بايد آن را غنيمت بشماريد .
                                                              

سعي كنيد تاريخچه و خالق اثر را جويا شويد تا با آگاهي كامل زماني كه از مهمانان تان  پذيرايي مي كنيد به گفتگو در مودشان بپردازيد ، بي شك ساعات خوش و فرح بخشي براي خود و ديگران به ارمغان مي آوريد . بعضي اوقات آنقدر نقش تابلو ها را در چيدمان دكوراسيون تاٌكيد مي كنيم كه طراح تمامي سطح ديوار را از تابلوهاي رنگ و وارنگ مملو مي سازد ، شايد اولين قانون استفاده از تابلو ها تعادل ، هماهنگي و مكث فضاهاست با ايجاد فاصله و مكث به ديوارها فرصت استراحت بدهيد تا طرح ها و زيبايي هاي تابلوها يكديگر را دفع نكنند بخصوص اگر با موضوعات مختلف باشند و همچنين شلوغي ديوار باعث مي شود چشم بيننده براي نظر كردن به ديوار خسته گردد .
 
با رعايت فاصله بين تابلوها آرامش و آسايش را به چشم ها و روح خود هديه بدهيد . اگر تابلو هاي زيادي داريد براي نشان دادن آنها به ديگران عجله نكنيد و هر چند وقت يكبار با تعويض تابلوهاي ديوار تنوع و تغيير را احساس كنيد و شادابي و طراوت ملموسي را تجربه نماييد پس به هيچ عنوان خانه تان را به گالري هاي نقاشي كه از سرتاسر ديوارها براي نمايش دادن آثار نقاشان استفاده مي كنند مبدل نسازيد . دقت كنيد رنگ نقوش تابلوها تماماً به رنگ هاي تيره و يا طرح هاي آنها دِفرمه و ترسناك نباشند چراكه بر اثر گذر زمان بدون آنكه خودتان متوجه بشويد رنگ هاي تيره و نقش هاي نامتعارف روح تان را همچون سمباده اي بر ديوار ، خراش و آزار خواهد داد بنابراين با عنوان هايي چون مدرنيته و به روز بودن از تابلوهاي بد رنگ و افسرده ساز به اصطلاح خارجي بهره نبريد زيرا هزينه و سلامتي روحي و رواني تان را با هم به يغما مي برد .

طريقه صحيح نصب تابلو در خانه
در ميان اسباب و اثاثيه دكوراسيون خانه ، بعضي از لوازم ، گرچه به لحاظ اهميت و ضرورت ، كارآيي وسايل ديگر را دارا نيستند و حتي در تقسيم بندي ، جزء عناصر صرفاً دكوراسيوني به حساب مي آيند ، ولي وجود آنها در چيدمان يك محيط ، يك ضرورت دكوراسيوني بوده و در واقع آنها مكمل لوازم اصلي محسوب مي شوند .
تابلو ها نيز از اين جمله اند . اين عناصر به ظاهر نه چندان با ارزش تزئيني ، ميتوانند نقش هاي مهمي را در سيستم دكوراسيوني يك محيط بر عهده بگيرند :
1- بسياري از تابلوها به جهت آنكه اثر هنري را در قالب نقاشي ،فرش ، خط ، معرق و ديگر كارهاي هنري ارائه مي دهند ، نه تنها خود از ارزش بسزايي برخوردارند ، بلكه به دكوراسيون فضا نيز اعتباري دو چندان مي بخشند .
2 - در دكوراسيون داخلي يك محيط ، برخي وظايف را ميتوان به تابلوها سپرد :
چرخش رنگي : تابلوها گذشته از ارزش هنري شان ، دريك ديد كلي و دورنما ، لكه هاي رنگيني در دكوراسيون فضا محسوب مي شوند كه در موضوع چرخش رنگي محيط جايگاه ويژه اي دارند . البته اهميت اين موضوع در نماي نزديك تر و رنگ هاي به كار رفته در داخل اثر هنري قاب شده نيز كماكان همان ميزان را داراست .
خطاي بصري : با استفاده از تابلوها مي توان ابعاد فضا را به لحاظ ديداري تغيير داد كه اين كار از طريق دو روش امكان پذير است :
1 - هنگامي كه تابلويي عمودي با طول زياد برروي ديوار نصب مي كنيد و يا مجموعه اي از چند تابلو را در زير هم و يا در دو رديف عمودي كنار هم به ديوار متصل مي كنيد در هر دو صورت در مبحث دكوراسيون خطي عمودي بر روي ديوار ايجاد كرده ايد كه به جهت هدايت حركت چشم بيننده از بالا به پايين سبب خطاي ديد او شده و ارتفاع سقف و ديوار بيشتر از اندازه واقعي به نظر مي رسد .
2 - همان روش افزايش ارتفاع را مي توان با در كنار هم قرار دادن چند تابلوي معمولاً يك اندازه بر روي ديوار به افزايش ظاهري طول ديوار تبديل كرد .حال پس از آشنايي با نقش هاي مهم كاربردي تابلو در دكوراسيون بايد خاطر نشان كرد نصب تابلو بر روي ديوار نيز كار ساده اي نيست بلكه براي اين منظور نيز قوانين خاصي از جمله در نظر گرفتن ابعاد تابلو ، وسعت ديوار ، ارتفاع ديوار ، فاصله نصب تابلو تا سقف ، ميدان ديد افراد و عواملي مانند اين ها وجود دارد ولي مهمتر اين است كه بسياري از افراد همواره گمان مي كنند يك ديوار خالي بزرگ ، تنها جاي مناسب براي نصب يك تابلوي متناسب با ان به لحاظ ابعاد است . حال انكه اين تصور نادرست است .
شما مي توانيد مجموعه اي از چندين تابلو را در يك تركيب بندي صحيح بر روي ديوار خالي مورد نظر نصب كنيد ولي لازم به ذكر است انجام اين كار نيز بايد ابتدا با در نظر گرفتن شرايط محيطي و به طور كلي هدف از ايجاد چنين تركيبي صورت گرفته و سپس با يك نتيجه گيري قطعي و صحيح در شكل و فرم همچنين تركيب بندي ، دست به كار شويد .


 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری