sina decore logo
نقش رنگ در طراحی داخلی
مهمترین نقش را در طراحی و دکوراسیون داخلی ، رنگ ها برعهده دارند . هر چیزی که میبینیم دارای رنگ است . رنگ ها باعث میشوند چیزها را احساس کنیم به عبارتی میتوان گفت : روانشناسی رنگ و عکس العمل ما نسبت به آن ها پیچیده است . کمی تغییر در یک رنگ تفاوت زیادی ایجاد میکند . اگر چه تحقیقات علمی زیادی در مورد تشخیص این تفاوت های اندک انجام نشده است ، اما میدانیم بدن ما در طول زمان به محرک های جدید پاسخ های متفاوتی میدهد. آشنایی با تاثیر رنگ ها و استفاده از آن در جای مناسب یکی از اصلی ترین نکات در دکوراسیون داخلی است . مهمترین نقش را در طراحی و دکوراسیون رنگ ها برعهده دارند . هر چیزی که میبینیم دارای رنگ است . رنگ ها باعث میشوند چیزها را احساس کنیم به عبارتی میتوان گفت خود نیز دارای احساسند . استفاده از چرخه رنگ و تلفیق آنها ، شمارا به ایده ایی که در نظر دارید ، نزدیک میکند . برای تغییر فضایی که در آن قرار دارید و انجام دکوراسیون باید بتوانید انتخاب رنگ کرده ، آنها را تلفیق کنید که در این قسمت راجب شناخت و ترکیب رنگ ها توضیحاتی خدمتتان ارائه میگردد :مکمل ها :
رنگ هایی که مقابل یکدیگر در دایره رنگ قرار دارند به عنوان رنگ های مکمل شناخته میشوند . ( مثال : سبز و قرمز ) . کنتراست بالایی که در رنگ های مکمل وجود دارد انرژی و تحریک زیادی را القا میکند .
به ویژه زمانی که رنگ های را خالص به کار ببریم . اما باید به یاد داشت که این حالت باعث اذیت بیننده نشود .رنگ های مکمل به هیچ وجه مناسب نیستند .
 


رنگ های متشابه :
رنگ های متشابه ، رنگ هایی هستند که در دایره رنگ در کنار هم قرار دارند . این رنگ های معمولا با یکدیگر خیلی خوب جور میشوند و صحنه و طرح های زیبایی را به جا میگذارند. 
این رنگ ها در طبیعت به راحتی پیدامیشوند و هارمونی خاصی که به وجود می آورند بسیار دل نواز است . به یاد داشته باشید که به هنگام استفاده از این نوع رنگ ها ، کنتراست و تضاد کافی را داشته باشید .
یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید ، رنگ دوم رنگ حمایت کننده و رنگ سوم ( ترکیب شده با سیاه ، سفید یا خاکستری ) به عنوان مقوی آن .


سه گانه ها :
این رنگ ها در دایره رنگ در سه نقطه مساوی قرار گرفته اند . ( سه گوشه مثلث متساوی الضلاع ) . هارمونی در رنگ های سه گانه کاملا پر تحرک هستند ،
حتی اگر آنها بسیار کم رنگ و یا ترکیب شده با خاکستری به کار برده شوند . برای داشتن یک هارمونی سه گانه موفق باید توازن را دقیقا رعایت کرد ، یک رنگ را رنگ اصلی و دو رنگ دیگر را پایه آن قرار دهید .


مکمل های متساوی الساقین :
این مثلث از رنگ ها شاخه ای از رنگ های مکمل هستند . علاوه بر رنگ اصلی دو رنگ هم جوار رنگ مکمل آن را انتخاب میکنیم تا الگوی متساوی الساقین را داشته باشیم . این روش از ایجاد هارمونی بسیار مفید برای افراد مبتدی است ، چرا که مشکل میتوان ترکیب بدی از آن ساخت .


مستطیل :
رنگ های مستطیلی چهار رنگ هستند که دو به دو با هم مکمل اند . این الگوی قوی امکان ایجاد تنوع بسیار زیادی را به وجود می آورد .
برای گرفتن نتیجه بهتر از رنگ ها را رنگ اصلی قرار بدهید ، همچنین باید توازن را بین رنگ های گرم و سرد رعایت کنید .


مربع :
الگوی مربع شبیه به الگوی مستطیل است ، اما هر 4 رنگ در آن در چهار نقطه از دایره به فاصله مساوی از یکدیگر قرار گرفته اند .
در این وضعیت نیز اگر یک رنگ را اصلی قرار دهید و توازن رنگ های گرم و سرد را رعایت کنید نتیجه خوبی از آن میگیرید .


چرخه رنگ ها :
 رنگ های هم پرده رنگ هایی هستند که از یک خانواده رنگی محسوب نمیشوند اما میزان مساوی از درجه و تندی رنگ را دارا میباشند همانند زرد پررنگ ، آبی پررنگ و یا قرمز کمرنگ ، آبی کمرنگ که توانایی غلبه و دفع یکدیگر را ندارند .
چرخه رنگ ها بر اساس رنگ های رنگین کمان تنظیم شده اند که شامل : قرمز ، نارنجی ، زر د ، سبز ، آبی و بنفش میباشد .
با بهره گرفتن از این چرخه رنگ ، فهمیدن ارتباط بین رنگ های مختلف آسان میشود . تمامی رنگ ها از ترکیب سفید ، سیاه و رنگ اصلی ساخته شده اند که سه رنگ اصلی و اولیه چرخه رنگ قرمز ، زرد و آبی میباشد .
همانطور که گفتیم رنگ های اصلی عبارتند از : آبی – قرمز – زرد
رنگ های گرم عبارتند از : قرمز – زرد – نارنجی
رنگ های سرد عبارتند از : آبی – سبز – بنفش
رنگ های ترکیبی که در آنها مقداری رنگ آبی وجود دارد ، رنگ های ترکیبی سرد محسوب میشوند زیرا احساسی خنک و آرام را به فضا القا میکنند . در ادامه ، به معرفی تعدادی از رنگ های ترکیبی سرد میپردازیم :

آکوآ : آبی آکوآ رنگی است که در آن سبز و آبی با مقدار کمی هینت رنگ زرد با یکدیگر ادغام میشوند . رنگ آکوآ برانگیزاننده احساس و آرامش بخش است .

آبی روشن : آبی روشن ، رنگی پسرانه و بسیار ملایم است که معمولا برای دکوراسیون اتاق پسر بچه ها استفاده میشود .

آبی تیره : این رنگ ، رنگ دانش و فراگیری است و شاید به همین دلیل است که در دکوراسیون موسسات و دانشگاه ها از آن استفاده میشود . از این رو به آبی آکسفوردی نیز معروف است .
به دلیل تیرگی و شباهتی که با رنگ آسمان در آستانه شب دارد ، به آبی نیمه شب نیز معروف است .

ارغوانی روشن : رنگی خاطره انگیز است . مهمترین و آشناترین نامی که از این طیف رنگی میتوان نام برد ، رنگ یاسی است .

ارغوانی تیره : این رنگ ، رنگ شکوه ، ثروت و دکوراسیون های مجلل است ، اما اگر در استفاده از آن دقت نشود ، میتواند رنگ ناراحتی و افسردگی نیز باشد . این طیف در قالب نام هایی متعدد مانند بادمجانی و سلطانی شناخته میشود .


برای به دست آوردن چیدمانی مناسب از رنگ ها در فضاهای داخلی گامهای اولیه زیرضروری است :
  1. به کاربردن رنگ در فضا ها و یا مبلمانی ساده معمولا نیازمند مهارت زیاد و گران قیمت نیست . یک طراح معماری خوب میتواند بسیاری از نیازهای محرک روانی را با استفاده از مطالبی که گفته شد و اندکی خلاقیت در جهت رفاه مصرف کنندگان به کار گیرد ، مخصوصا به وسیله گوناگونی واجتناب از تک رنگ بودن .
  2.  یک رنگ اصلی که سخن گوی پر قدرتی برای بیان آن مطلب باشد ، پیدا کنید .
  3. رنگ های دیگری که در اطراف آن میچینید ، باید در هماهنگی کامل باشد .
  4. آنگاه به عنوان یک رهبر طرح وارد شده و این بار سلیقه هنری خود را در چیدن این ابزار های فنی دخالت دهید . آن مطلبی را که با زبان رنگ میخواهید به بیننده بگویید در اندیشه خود آماده داشته باشید .
 
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری