sina decore logo
هر فضای داخلی اعم از محل کار ، تفریح و یا سکونت ، قابلیت زیبا شدن را دارد . باید دانست چگونه از اصول ، عوامل سازمان بندی و به علاوه کمی ذوق و سلیقه استفاده کرد تا شرایظ مناسب و دلخواه پدید آید . شروع کار در فضاسازی و تزیین باید عاری از جنبه های ذهنی و خیال پردازی غیر واقعی باشد. در برخورد اول با مساله لازم است با در نظر گرفتن عینیات و امکانات صورت پذیرد . ساختن خانه ای رویا آسان اما در عمل سخت و دشوار است. هدف از این مقدمه نفی اهمیت و تقش تخیل نیست بلکه منظور ارایه طریقتی است که تخیل نیز مانند سایر عوامل ، تحت نظمی منطقی در آید و شکل عنصری سازنده به خود گیرد . به خاطر عوامل متعددی که در شکل گیری یک طرح موقت دخالت دارند اجرای کار نیازمند برنامه ای دقیق و منظم است. پیشرفت قدم به قدم و حساب شده از اتلاف دقت و هزینه میکاهد ودر نتیجه حاصل کار را پر ثمر میسازد ، لذا در طرح اجرایی عواملی لازم است تا مد نظر قرار گیرد .

عملکرد :
اولین عنصری که در شروع باید مد نظر قرار گیرد عملکرد و نحوه استفاده از فضای داخلی است. یک چهار دیواری میتواند به عنوان اتاق خواب ، نشیمن ، اتاق کودک ، آشپزخانه ، سالن ورزش ، فروشگاه یا اداره شخص معین برای فعالیت مشخص قرار گیرد .... ضروری است با استفاده از عواملی چون نورپردازی و چیدن مبلمان تقسیم گردد تا عملکرد هر یک دقیقا مشخص گردد.

افراد :
نیاز های یک خانواده پر جمعیت با احتیاجات فردی مجرد یکسان نیست. وجود اصفال خردسال قهرا نوع خاصی تزیین را دیکته میکند . خصوصیات روانی افراد خانواده و زمانی را که با هم یا جدا از هم در منزل صرف میکنند نیز از عواملی مهم در آرایش خانه به شمار میرود لذا منظور داشتن سلیقه کلیه اعضای خانواده ضروری است .

آسایش :
در نظر گرفتن آسایش ساکنان خانه بیش از زیبایی در دکوراسیون واجد اهمیت است . اتاق زیبا اما غیر قابل استفاده تدریجا به جایگاه ارواح بدل میگردد. محل کار ، زندگی یا استراحت چنانچه شرایط مناسب و راحتی فراهم ننماید دارای فضای سنگین و کسالت بار شده و افراد را از خود گریزان خواهند نمود . نقش عمده معماری و تزیین داخلی در حقیقت ایجاد محیطی مناسب برای زیستن و فعالیت های انسانی است .

ویژگی ها :
منظره اتاق ، میزان نور طبیعی و خصوصیات معماری ساختمان از دیگر عواملی هستند که قبل از شروع تزیین باید مدنظر قرار گیرند. این عوامل اجزای ثابتی را تشکیل میدهد که تغییر آنها و پس از اتمام کار دیگران امکان پذیر نیست لذا ترکیب بندی را طوری باید انجام داد که از جنبه های مثبت این ویژگی ها حداکثر بهره برده شود .

نقشه :
انجام کار چه در ساختمانی نو و چه در تغییر دکور یک ساختمان کهنه باشد باید با در نظر گرفتن شکل فضل و پیاده کردن نقشه آن صورت گیرد.کشیدن نقشه  یکی از ضروری ترین اقدامات است . جابجایی مبلمان یا تغییر رنگ بر روی نقشه امری ساده و بدون فرج است اما ارتکاب هر اشتباه پس از اتمام کار به قیمت صرف هزینه اضافی و دوباره کاری است . نقشه نه تنها فضای قابل استفاده را پیشاپیش نمایش میدهد بلکه به کمک آن میتوان تعداد و اندازه اثاثیه لازم را نیز مشخص کرد .

 نور :
ضمن کشیدن نقشه مناطقی که از آنجا نور طبیعی به داخل تابیده میشود و نواحی تاریک ، همچنین تعداد چراغ های سقفی و آباژور با تعیین محل دقیق آنها لازم است مشخص گردند . محاسبه روشنایی عمومی و نقاطی که احتیاج به نور بیشتری برای مطالعه یا کار دارند واجد اهمیت خاصی است .

سطوح :
سطوح اصلی اتاق شامل سقف و کف و دیوارها است . پرده ، روکش مبل و صندلی ، سطح درها وپنجره ها نیز سطوح کوچک تر را تشکیل میدهند . رنگ ، نقش ، بافت در بزرگ یا کوچک جلوه دادن اتاق موثر است . نقوش درهم و رنگ های تند بر سطوح مذکور قدرت جلب توجه بیشتری داشته و فضا را شلوغ و کوچک خواهند کرد .

 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری